PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Připravte se na to, že na vás v práci každý uvidí


7.5.2008

Nová studie European Workplace Trends to říká jasně: i když Češi open-space nemilují, otevřených kanceláří bude přibývat.

Více společných prostor, takzvaných open-plan nebo open-space, méně kancelářské plochy na jednoho zaměstnance a do budoucna možná žádná adresná pracovní místa. Pracovní prostředí bude více tíhnout ke kolektivnímu pojetí, což doplňuje i stále častější možnost práce z domova.

To jsou hlavní výstupy výzkumu European Workplace Trends, jejž realitní a poradenská společnost DTZ letos provedla v administrativních centrech v devíti členských státech Evropské unie.

Češi open-space nemilují

Za zmíněnými trendy stojí především dva faktory: razantnější průnik nových technologií do pracovní činnosti a změna řízení zaměstnanců. Týká se to také Česka.

Očekává se, že v následujících letech bude nejméně 45 procent zaměstnanců pracovat alespoň jeden den týdně mimo kancelář a třetina zaměstnanců nebude mít v kanceláři přidělené žádné pracovní místo. Zároveň má narůstat i velikost společných pracovních prostor. To je špatná zpráva pro Čechy - právě ti se v průzkumech k otevřeným prostorům vyslovují velmi zdrženlivě. "Trend open-plan zahájily v Česku zahraniční společnosti, podnikající třeba v oblasti IT. Kanceláře open-plan jsou typické zejména pro call centra nebo pro společnosti externě zajišťující firemní procesy, jako třeba Accenture, Siemens a další," uvedl ředitel DTZ Praha Jaromír Smetana.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Z původně českých firem provedla masivní přechod na open-plan například ČSOB v souvislosti s přestěhováním 2500 zaměstnanců z tradičních kancelářských prostor v centru do sídla v Radlicích.

Společnost DTZ ve studii European Workplace Trends uvádí, že uspořádání open-plan je preferováno zejména v oborech informačních a komunikačních technologií, obchodu, mediálních a vydavatelských koncernů. Naopak finanční, farmaceutické nebo právní firmy upřednostňují tradiční, oddělené kanceláře.

"Právníci potřebují větší intimitu při své práci a jednáních, proto často v advokátních kancelářích mívá každý právník oddělený pracovní prostor. Opačným extrémem jsou pak firmy působící v oboru informačních a komunikačních technologií, které v rámci open-plan ani nepřidělují jednotlivým zaměstnancům pevná pracovní místa z důvodu velké variability jednotlivých projektových týmů," uvedl Václav Bouček z firmy DTZ.

Pro uspořádání open-plan může být důležitým motivem i úspora nákladů. Náklady na pracovní jednotku jako takovou nejsou výrazně nižší, ale v počáteční fázi není třeba investovat tak velké částky do výstavby příček, vybavení kanceláří a ani investice do úpravy prostor při vracení kanceláří zpět pronajímateli není tak velká.

"Rozdělení pracovního prostoru vychází silně z kulturní tradice i politiky zaměstnavatelů," doplňuje autor studie Tamás Polster z londýnského DTZ. Německo bylo a je známé díky svému "buňkovému" systému, jenž ctí hierarchii ve firmě. Švédi pracují obvykle v kombinovaných kancelářích, kanceláře v Nizozemí zase vynikají flexibilitou a mírou využitého prostoru. Klasický modul open-plan je ctěn nejvíce v Británii.

Úspora nákladů

Podle jiného výzkumu DTZ mají nejvíce prostoru k dispozici zaměstnanci v USA a v Kanadě, a to plných 21,7 čtverečního metru. Naopak ve střední Evropě je to pouhých 11,9 a o něco málo více v západní Evropě a Asii, 14,9 čtverečního metru. "V Praze je to kolem 12 čtverečních metrů na osobu," dodal Václav Bouček.

Model open-plan není samospásnou strategií. Je to pouze část souNení možné nazývat open-plan kanceláří prostor vypadající jako velká jednací místnost. To spolupráci mezi zaměstnanci nepomůže," tvrdí Polster.

Pokud se zaměstnavatel rozhodne pro systém open-plan, neměl by podle Polstera zapomínat na dostatek místa pro formální i neformální činnosti, tedy na možnosti relaxace či soukromí třeba pro získání koncentrace. "Jako zásadní problém vnímám to, že spousta firem přesadila své zaměstnance z oddělených kanceláří či buněk do open-plan, aniž by analyzovala jejich potřeby, a nabídla jim zmiňované podpůrné zóny," uvedl Polster.

Podle statistik většina zaměstnanců do takto koncipovaných kanceláří nechce, nevyhovují jim. Pokud se už ale do kanceláří open-plan, které nabízejí zaměstnancům dostatek soukromí, místo k oddechu a obchodním i neformálním schůzkám, nastěhují, výsledek je jiný. "Podle našich údajů by se 85 procent lidí již nechtělo stěhovat zpět do uzavřených, malých kancelářských buněk," dodal Polster.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu