PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Blíží se revoluce: Místo obcházení úřadů postačí e-občanka
1.10.2008
UVNITŘ FOTOGALERIE Stát chystá zákon o elektronickém občanském průkazu. Kdo si ho pořídí, tomu budou úřady posílat vše přes internet.
Češi si zanedlouho budou moci vybrat: buď dál papírovat a dopisovat si s úřady přes poštu a nebo vše vyřizovat pohodlně od počítače. Pomoci jim k tomu má malá kartička s fotkou a jménem - elektronický občanský průkaz.
Ministerstvo vnitra právě dokončilo zákon, který e-občanku zavede. S její pomocí si člověk bude moci nechávat elektronicky posílat všechny dopisy, které mu dnes od úřadů chodí poštou.
Do dvou týdnů ministerstvo pošle návrh zákona vládě, která ho projedná ještě do konce roku. A pokud půjde vše hladce i ve sněmovně, novinka bude platit od roku 2010.
Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .
Povinně pro statisíce lidí
Proč má být elektronická občanka výhodná? Když dnes pošťačka adresáta dopoledne nezastihne doma, musí si člověk pro zásilku na svou poštovní pobočku. E-průkaz ale umožní, aby si každý založil takzvanou datovou schránku, něco jako mailovou adresu. Pokud ji bude člověk mít, úřady mu do ní budou muset povinně vše posílat - od rozhodnutí soudů až třeba po upomínku od finančního úřadu nebo stavební povolení.
Pomocí identifikačního čísla občanky se pak bude možné do schránky přihlásit a dopis si vybrat. Z domova, aniž by člověk musel někam chodit. Navíc na novou zprávu od úřadů by ho upozornila esemeska na mobil.
A hlavně, k přihlášení nebude potřeba žádný elektronický podpis, který jinak úřady vyžadují, když s nimi někdo chce oficiálně komunikovat mailem. Stačit má pouze PIN zakódovaný v občance. "Co si budeme povídat: kolik lidí elektronický podpis má a používá? Pro běžného člověka je to příliš složité. Tenhle systém bude přívětivější," říká náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, který projekt připravuje.
Ministerstvo vnitra plánuje, že elektronickou občanku zákonem nařídí lidem pracujícím pro stát, kraje nebo města. Tedy odhadem statisícům lidí, včetně třeba policistů a vojáků. U ostatních to bude dobrovolné. Od poloviny příštího roku navíc už něco podobného zažijí i firmy. I ony si budou muset povinně zřídit schránku pro komunikaci s úřady.
Ministerstvo zatím nemá žádný průzkum, jaký by mohl být zájem. Vychází z toho, že přes internet dnes obsluhuje svůj účet v bance asi 1,5 milionu lidí.
U občanky by to mělo být podle Zajíčka podobné. "Počítáme, že zájem budou mít mladší a modernější lidi, kteří mají k počítačům vztah," odhaduje Zajíček. Experti ministerstva tvrdí, že dokážou celý systém zabezpečit tak, aby se do osobní schránky nemohl nabourat nikdo cizí.
Nenabourá se někdo?
Například sdružení E-stát, které mimochodem sám Zajíček zakládal a které lobbuje za zjednodušení veřejné správy, ale varuje, že zabezpečení pomocí jednoho čísla nestačí.
Ani odborníci se ale v tomto neshodnou. "Pokud se takový systém udělá dobře, je bezpečnější než papíry," tvrdí Jiří Polák ze Sdružení pro informační společnost, které vzniklo kolem firem z oblasti informačních technologií.
Elektronické průkazy nyní používá šest evropských zemí, podle Zajíčka jsou zatím nejdál ve Španělsku a v Itálii. Například Rakušané dostali čipové karty s elektronickým podpisem s novou kartičkou ke zdravotnímu pojištění. V Izraeli je zase zabezpečení tak daleko, že tam lidé nemusejí kvůli občance ani na úřad - snadno si ji vytisknou z veřejného terminálu.
Co je e-občanka
- Vypadat má jako platební karta s fotografií a jménem.
- Její pomocí se člověk přes počítač přihlásí do schránky, kam mu budou úřady posílat elektronické dopisy.
- Jako první by si ji povinně měli pořídit zaměstanci státu, krajů a měst.
- První e-průkazy se budou vydávat od 1. ledna 2010.
Jak se měnily občanské průkazy v Česku
Občanský průkaz vydávaný v letech 1948 - 1953.
Verze 1953 - 1960
Verze 1960 - 1975
Verze 1975 - 1985
Verze 1985 - 1991
"Federální verze" 1991 - 1993
První kartový občanský průkaz, který byl v drobných obměnách vydáván až do roku 2000.
Od roku 2000 přišel nový design kartového občanského průkazu.
Měl už strojově čitelnou zónu, po několika drobných obměnách je vydáván dodnes.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: