PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Zisky z českých slunečních elektráren potečou do ciziny, tvrdí odborníci

11.6.2010

Občanská sdružení podezírají některé české provozovatele, že jsou předem domluveni s čínskými investory.

Vysoké zisky z českých slunečních elektráren zřejmě skončí z velké části v zahraničí, tvrdí odborníci. Kapacitu pro připojení elektráren si totiž prý často rezervovali domácí podnikatelé, kteří své projekty postupně předají mnohem movitějším investorům ze zahraničí. Buď prodávají kvůli nedostatku vlastního kapitálu, nebo byli se zahraničními spekulanty dokonce dopředu domluvení. Největší zájem o zdejší podnikání vykazují v poslední době Číňané.

"Stačí se podívat, kdo si kapacitu pro připojení k síti rezervoval. Nejčastěji jsou to drobná 'eseróčka', která mohou těžko financovat své projekty. Jeden megawatt instalovaného výkonu přijde zhruba na 50 až 60 milionů korun, takže se lze domnívat, že větší elektrárny od jednoho megawattu výš nepatří drobným českým podnikatelům. Pokud takoví lidé figurují jako investor, nejspíš za nimi stojí někdo docela jiný," řekl místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslav Němeček.

Dominantní energetické firmy nástup solárních elektráren zaspaly a i když ČEZ chystá několik obřích elektráren, za největšího provozovatele i nadále platí s 26 megawatty instalovaného výkonu česká firma Energy 21. Do ní ale během letošního jara majetkově vstoupil zahraniční investor Mid Europa Partners. Konkrétní podíl cizích investorů na trhu ERÚ nedokáže určit, ale bude prý velmi vysoký. A je pravděpodobné, že velkých hráčů s cizí majetkovou účastí přibude, především díky nové politice čínských firem. Letos totiž začínají hromadně investovat do Evropy.

Na trh se dere čínská Sky Solar

Čínská expanze začala už začátkem roku. Dvě elektrárny o celkovém výkonu 4,2 megawattu začala stavět firma CNPV Solar Power, pak ale na sebe začala mnohem více upozorňovat jiná čínská společnost Sky Solar, která má podle zasvěcených jinou taktiku.

"Najme si nějakého dodavatele stavebního povolení, projektu a dalších náležitostí, načež celou elektrárnu koupí a provozuje ji dál sama. Pak ani nemusí dodržovat sliby, k nimž se zavázali třeba vůči obcím původní 'investoři'," řek bývalý komunální politik Pavel Folget, který teď v Bžanech na Teplicku bojuje proti jednomu z velkých projektů, za nimiž prý stojí právě Sky Solar. "Bžany nejsou zdaleka jediná lokalita, o kterou se tahle firma zajímá," dodal.

Zastupitelé Bžam pod tlakem občanů změnili názor a stavbu vyřadili z územního plánu. Investor to považuje za protiprávní a zvažuje právní kroky vůči obci, s níž se ale musí nakonec domluvit. Místním vadilo umístění elektrárny těsně vedle obce, v sousedství s hřbitovem i celkové narušení krajiny Českého středohoří. Svou roli ale hrají i informace, že za investorem stojí čínská firma.

Folgetova slova nepřímo potvrzuje i ERÚ. "Máme signály, že čínské firmy začaly mít o zdejší trh velký zájem. Už teď jsou hlavním dodavatelem solárních panelů a mají zájem inkasovat i ten extra profit, který vzniká samotným provozem. Přitom ale nedisponují kladnými stanovisky od distributorů, takže je shánějí od těch, kteří si zarezervovali kapacitu, ale nemají na elektrárnu peníze," řekl Němeček. Dodal, že v řadě případů si mohly zahraniční firmy najmout či založit na obstarání formalit české společnosti.

Politici nás neposlouchali

"Kapacitu si rezervovaly osoby, které na to mohly mít jen stěží dostatek prostředků. Pak samozřejmě případného investora uvítají," řekl Němeček. Konkrétně společnost Sky Solar ale v poslední době začala vystupovat v řadě projektů pod vlastním jménem. Jako investor už vystupuje i v případě dvacetimegawattové elektrárny u Stříbra na Tachovsku a během března založila v Domažlicích řadu společností s ručením omezeným, které se liší jen čínskými příjmeními v názvu.

Čínská společnost do Čech zatím expanduje prostřednictvím své německé dceřiné společnosti a své aktivity zatím koncentruje především do pohraničí. Spojila se například se stavební společností Klement, která dokonce nabízí prodej fungujících slunečních elektráren prostřednictvím firmy Ray-on, kterou donedávna vlastnila. Minimálně jednu takovou v Chabařovicích na Ústecku už Číňané převzali.

Fotovoltaické elektrárny v Česku jsou pro investory velkým lákadlem a ani to jinak nemohlo dopadnout, shodují se oslovení odborníci. Stát garantuje vysokou výkupní cenu elektřiny a další výhody, přičemž konečný účet zaplatí zřejmě ve vyšších cenách všichni odběratelé v Česku. "Nemůžeme s tím nic dělat, taková je legislativa. Ještě než tento rozmach začal, poukazovali jsme na to, že ty peníze odtečou do zahraničí, ale neposlouchali nás," uzavřel Němeček.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu