OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ
Rychlé tání arktického ledu odstartovalo nevratné změny podnebí
14.6.2010
Rychlý úbytek mořského ledu na severní polokouli se stává důležitým faktorem vyvolávajícím závažné změny světového klimatického systému. Tyto změny jsou mnohem rychlejší, než vědci předpovídali, a nelze je zastavit. Arktida se otepluje dvakrát rychleji než zbytek planety. Objem mořského ledu prudce klesá. Je nejmenší minimálně za několik posledních tisíciletí. Spolu s tím, jak se Arktida otepluje a ledu ubývá, dochází ke změnám tlaku vzduchu v polárních oblastech a ke změnám cirkulačních módů, které determinují počasí na celé severní polokouli.
"Změny jsou nevratné," upozornil Dr. James Overland z amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA). "Mimořádně chladná a na sníh bohatá zima 2009-2010 v Evropě, ve východní Asii a na východě Severní Ameriky souvisí s unikátními fyzikálními procesy v Arktidě. Takové zimy budou nyní spíše pravidlem než výjimkou."
"I když projevující se vliv skleníkových plynů je důležitým faktorem změn v Arktidě, to, co nebylo až dosud plně pochopeno, je kombinace neobvykle teplého období způsobeného přirozenou variabilitou, ztráta odrazivosti mořského ledu, akumulace tepla oceánem a změna cirkulačních módů, které společně narušují paměť a stabilitu arktického klimatického systému. To má za následek výraznější ztrátu ledu, než předpovídaly dřívější modely," pokračoval Dr. Overland, který o dramatických změnách diskutoval se svými kolegy na vědecké konferenci v norském Oslo (8. až 12. června).
Satelitní měření rozlohy mořského ledu není přesné
"Vědci strávili hodně času debatami o křivkách v grafech rozlohy mořského ledu, které vznikají na základě satelitních údajů," prohlásil před účastníky konference Dr. David Barber z univerzity v kanadské provincii Manitoba. "Každým rokem ztrácíme 70 tisíc kilometrů čtverečních mořského ledu. To je v součtu 2,5 miliónu kilometrů čtverečních za posledních 30 let. Realita je však ještě horší... Rozloha sama nereflektuje skutečný stav mořského ledu. Přestože rozloha mořského ledu - zimní maximum i letní minimum - se v letech 2008 a 2009 zvětšila, množství víceletého ledu stále klesá. Věřím, že všichni se teď díváme dopředu, čekáme, až budeme mít solidní údaje o tloušťce ledu z družice CryoSat-2 (vypuštěna byla 8. dubna 2010, první naměřené údaje by měly být k dispozici nejpozději v říjnu). Protože to, co je opravdu důležité, je stav a tloušťka víceletého ledu."
"Minulý rok v létě jsme na palubě výzkumné lodi Amundsen sledovali obnovu mořského ledu v jižní části Beaufortova moře. Očekávali jsme, že nás v určitém bodě zastaví silný víceletý led, ale Amundsen, i když je schopen proniknout pouze ledem do tloušťky 1,2 metru, pokračoval v cestě plnou rychlostí. Uvědomili jsme si, že led kolem nás je křehký," popsal svou zkušenost Barber. "Všimli jsme si také, že v důsledku tání vznikají na povrchu víceletého ledu jezírka vody. To jsme pozorovali po celou naší cestu. Velké kusy víceletého ledu se oddělovaly. Když začalo mrznout, na povrchu se vytvořila tenká asi pěticentimetrová vrstva, což oklamalo radarová měření. Z toho vyplývá, že část údajů o rozloze mořského ledu je chybná."
Ledu v Arktidě je nejméně za poslední tisíce let
Analýzy vzorků sedimentů z různých míst Arktidy dokazují, v jakém stavu byl mořský led v uplynulých tisíciletích. První ucelený přehled geologické minulosti Arktidy kombinuje údaje z téměř tří set studií. Na jeho vypracování se podíleli vědci ze Severní Ameriky a Evropy.
"Úbytek ledu, jehož jsme dnes svědky a který začal počátkem 20. století a urychlil se v posledních 30 letech, se jeví jako bezprecedentní minimálně za posledních několik tisíc let," řekl Leonid Polyak ze státní univerzity v Ohiu. "Nejnovější satelitní technologie a terénní pozorování nám umožňují vidět, že se objem ledu zmenšuje mnohem rychleji, než naznačuje jeho současná rozloha. To je velice znepokojující. Ztrácíme led velkou rychlostí."
Mořský led taje letos nejrychleji v historii
Je zajímavé, že i když rozloha mořského ledu byla v březnu na sezónním maximu, vůbec největším za poslední roky, na jaře začalo ledu ubývat rekordním tempem. V květnu činil úbytek 68 tisíc kilometrů čtverečních za den, což je nejvíce od začátku satelitních záznamů. (Dlouhodobým průměrem v květnu je úbytek o 46 tisíc kilometrů za den.) Je tedy možné, že nejen objem ale i rozloha poklesne v letošním roce na historicky nejnižší úroveň. O tom, zda se tak stane, však rozhodne až počasí v letních měsících.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: