PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Až čtvrt miliónu pacientů ročně se v nemocnici nakazí infekcí
V souvislosti s poskytnutím zdravotní péče se v českých nemocnicích každoročně nakazí nějakou infekcí ať už dýchacích či močových cest nebo hnisáním operačních ran až 264 tisíc hospitalizovaných, tedy 12 procent pacientů. Na jednotkách intenzivní péče infekci dostane dokonce skoro čtvrtina nemocných.
Tyto šokující informace Právu ve čtvrtek sdělil Michael Vít, hlavní hygienik České republiky. Poprvé tak poodkryl výsledky národního průzkumu těchto infekcí, který byl na JIP uskutečněn loni.
„Nemoci spojené s poskytnutím zdravotní péče, kterým se odborně říká nozokomiální infekce, není jen problém ČR, ale veškerého zdravotnictví na světě,“ řekl Vít. Dodal, že v ČR se tyto infekce sledují od 80. let a v průměru se v nemocnicích ročně nakazí 7 až 12 % pacientů. Protože v ČR jsou ročně hospitalizovány 2,2 milióny pacientů, nákaza se týká 154 000 až 240 000 lidí.
„Naposledy jsme se zaměřili na oddělení jednotek intenzivní péče s plicní ventilací a anesteziologicko-resuscitační oddělení. Do studie se přihlásilo sto nemocnic. Nyní už jsou výsledky. Nákaza spojená s péčí v těchto odděleních byla ve 22 procentech případů. To znamená, že 22 lidí ze sta se nakazilo nějakou infekcí,“ řekl Vít. Nejčastěji šlo o zápaly plic, dále infekce močového systému, které souvisely s cévkováním pacientů a hnisání operačních ran,“ informoval Vít.
ČR ale na tom není ještě tak špatně. Například ve Švýcarsku se na těchto odděleních nakazí 25 % pacientů, v Itálii 26 % a v Řecku 30 %. „Nevybočujeme tedy z evropského průměru,“ tvrdí Vít.
Příčina: špatná hygiena
Příčiny infekcí, které pacienti získají v nemocnicích, jsou různé. Za tu hlavní Vít označil špatné mytí rukou zdravotního personálu, nedostatečná hygiena, a to i přesto, že se zdravotníci snaží, opakované použití některých zdravotních pomůcek, ale i rozvoj diagnostických metod, při kterých se do těla pacientů zavádějí různé hadičky a přístroje.
„V důsledku toho se pacienti nakazí a jejich pobyt v nemocnici se prodlouží. Tím vznikají ekonomické ztráty, které jdou do desítek miliónů korun,“ uvedl Vít.
Renata Podstatová, předsedkyně Společnosti prevence nozokomiálních nákaz tvrdí, že tyto infekce prodlužují pobyt pacienta v nemocnici o mnoho dní. „Nozokomiální infekce představují nejzávažnější a nejdražší epidemiologický problém civilizovaných zemí. Bohužel na rozdíl od většiny z nich je ale v ČR dlouhodobě ignorován, a to na úrovni celého zdravotnického systému,“ tvrdí Podstatová.
Vít ale s jejím názorem nesouhlasí. Důkazem podle něj je i další připravovaná studie, která nastartuje už v příštím roce. V 50 českých nemocnicích průřezově ve všech odděleních se tyto infekce budou sledovat a ČR na základě doporučení Evropské unie už také přijala národní akční plán v boji s těmito nákazami. Nemocnice musí hlavně zpřísnit veškerá hygienická opatření na každém oddělení, operačním sále i na pokojích pacientů.
V Brně dají na prevenci čtyři milióny
Brněnský Masarykův onkologický ústav dostal z evropských fondů čtyři milióny korun na projekt s názvem Prevence nozokomiálních infekcí. Soustřeďuje se na tři oblasti: bezpečné zacházení s endoskopickými přístroji, likvidaci biologického odpadu za pomoci jednorázových obslužných pomůcek a rychlý záchyt a analýzu multirezistenčních kmenů odolných vůči antibiotikům.
„Součástí projektu je i správná dezinfekce rukou zdravotnického personálu. Proto v nemocnici jsou rozmístěny i na chodbách přístroje umožňující každému ruce dezinfikovat,“ řekl Právu ředitel ústavu profesor Jiří Vorlíček.
„Infekce v souvislosti s poskytnutím péče asi nikdy nevymizí. Ale je třeba je omezit na minimum důslednou hygienou a rychlejším používáním jednorázových pomůcek včetně operačního krytí a oblečení,“ tvrdí Vít s tím, že ministerstvo na prevenci těchto nákaz bude důsledně dbát.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: