PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Platby přes internet jsou stále bezpečnější


17.1.2007

O přednostech přímého bankovnictví pochybují dnes už jen ti, kteří je ještě nikdy nevyzkoušeli. Za vyspělou Evropou však stále v mnohém pokulháváme.

Vzhledem k tomu, že roste počet těch, kteří používají přístup ke svým účtům v bankách prostřednictvím internetu nebo telefonu, zvyšují banky neustále i bezpečnost těchto operací. Poslední novinkou z minulého týdne je například bezpečnostní klíč neboli kalkulátor pro klienty Citibank. A tak už je dávnou minulostí, že pro přihlášení do systému stačilo majiteli účtu znát jen vstupní heslo a PIN. Trendem je používání elektronického klíče či klientského certifikátu, tedy digitálního podpisu.

Banky připravily novinky
"Zabezpečení našeho internetového bankovnictví jsme v loňském roce vylepšili hned o několik prvků," tvrdí například Kristýna Havligerová z oddělení komunikace České spořitelny. "Zavedli jsme povinnou autorizaci všech plateb prostřednictvím SMS a nový bezpečnostní kód. Bezpečnost budeme zvyšovat i letos, nicméně konkrétní kroky nechceme ze zřejmých důvodů uvádět."
Nejnovější změnu udělala Citibank. S platností od 13. ledna zavedla pro všechny klienty povinnost používat při přihlašování autentizační bezpečnostní klíč, čili kalkulátor. "Pro tuto variantu jsme se rozhodli na základě výzkumu preferencí mezi našimi současnými a potenciálními klienty," říká Robert Chmelař, manažer přímého bankovnictví Citibank. Do té doby bylo používání bezpečnostního klíče v Citibank dobrovolné. Ostatním uživatelům stačilo pro přihlášení znát pouze vstupní identifikační číslo a heslo.

Bezpečnost ještě poroste
Několik bankovních domů, které klientům ještě nenabízejí nejvyšší stupně zabezpečení internetbankingu, plánují vylepšit nabídku vylepšit právě letos. Například GE Money Bank chystá větší využití mobilního klíče. Dosud jej klienti mohou využívat jen pro přihlašování do systému. "Od poloviny roku máme v plánu zavést možnost podepisovat mobilním klíčem každou aktivní operaci," tvrdí tisková mluvčí GE Money Bank Eva Chaloupková.
Vylepšení chystá také BAWAG Bank. "V průběhu letošního roku umístíme do čipu našich platebních karet MasterCard tak zvaný e-Code. Tuto standardní platební kartu budou pak klienti rázem využívat také ke své identifikaci a autorizaci plateb v internetovém bankovnictví - pomocí čtečky čipových karet," říká tisková mluvčí této banky Martina Lambert.
Se změnami se setkají také klienti Waldviertler Sparkasse (WSPK). "V tomto roce plánujeme spuštění dvoustupňové autorizace aktivních operací, to je elektronický klíč a autorizace jedinečným potvrzovacím SMS kódem," informuje Radim Lukeš z oddělení marketingu.

Nejbezpečnější je čip
O přednostech služeb přímého bankovnictví pochybují dnes snad už jen lidé, kteří si je ještě nikdy nevyzkoušeli.
Základní výhodou je možnost čtyřiadvacet hodin denně provádět platební příkazy k převodu a inkasu, zjišťovat aktuální stav svého konta, a především mít dokonalý přehled o všech pohybech na účtu.
Důležitým argumentem pro ty, kteří o výhodách internetového bankovnictví pochybují je fakt, že platit účty či složenky je tak násobně levnější.
O všech dostupných variantách internetového bankovnictví je možné tvrdit, že stupeň bezpečnosti je dostatečný. Některé varianty jsou přesto bezpečnější. Vždy záleží na tom, jak pravidla dodržuje sám klient.
Pokud uživatel pro podepsání transakce používá autentizační kalkulátor nebo certifikát uložený na čipové kartě, je možné hovořit o zcela bezpečném internetovém bankovnictví, respektive o nejvyšším stupni zabezpečení.

V zahraničí je více klientů
Zatímco úroveň zabezpečení účtů je podle Tomáše Kopeckého z oddělení externí komunikace ČSOB srovnatelná se zahraničím, počet klientů internetbankingu je v české kotlině stále malý. "Za vyspělou Evropou v přepočtu na počet obyvatel ještě pokulháváme," tvrdí Tomáš Kopecký. "V zahraničí je používání interenetového bankovnictví mnohem rozšířenější, souvisí to kromě jiného i s dostupnopstí internetu." V Česku využívá internet ze čtyř miliónů domácností zhruba sedm set padesát tisíc.

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu