PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
BUDOVÁNÍ OTROKÁRNY JEŠTĚRY NA PLANETĚ ZEMI POKRAČUJE
Horníci a oceláři nechtějí do penze až v 65 letech
Čína od júna zakáže bezplatné rozdávanie igelitových tašiek.
29.02.2008
Billboardy, které rozmístily hornické odbory, jsou také u čtyřproudové silnice mezi Ostravou a Havířovem.
Přes deset tisíc horníků a bezmála tři tisíce ocelářů už podepsalo petici proti navrhovanému odchodu do důchodu v 65 letech. Právu to v pátek řekl Jan Sábel, předseda hornického odborového svazu. Návrh novely zákona o důchodovém pojištění, podle níž se má věková hranice pro odchod do důchodu postupně zvýšit na 65 let, v únoru schválila vláda.
Nesouhlas s návrhem horníci dávají najevo také obřími billboardy, které v těchto dnech odbory rozmísťují u hlavních dopravních tahů na Ostravsku, Karvinsku, Frýdecko-Místecku a v severních Čechách, ale také u dálnice D1 před Prahou.
„Je holý nesmysl chtít, aby havíři pracovali do 65 let, když průměrný věk dožití horníků je 57 let. To by byly penze in memoriam,“ řekl Právu Jaroslav Vlach, odborový předák Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku.
„Jen v OKD zatím petici podepsalo 8 500 horníků. Když k tomu připočtěme podpisy hutníků, pak pouze v tomto regionu jde už o více než 11 tisíc lidí. Tím, že jsme rozmístili i velké množství plakátů ve městech, volají nám další lidé, že se také chtějí přidat, takže v petiční akci pokračujeme,“ sdělil předseda Sdružení hornických odborů OKD Miroslav Syrový.
Minimálně do středy budou v petiční akci pokračovat i oceláři na severu Moravy. „Zatím petici podepsalo 2700 zaměstnanců,“ řekl Právu Leopold Laskovský, odborový předák největší tuzemské ocelářské firmy ArcelorMittal Ostrava.
„Je třeba si uvědomit, je lidé pracující v těžkých provozech jsou v určitém věku opotřebováni a při posunutí hranice pro odchod do důchodu by se ho ani nedožili. Připadá nám až morbidní, aby někdo kalkuloval s tím, že se tito lidé důchodu nedožijí,“ dodal.
Marná snaha
Jak dále uvedl, dosavadní snaha odborů přesvědčit o svých argumentech vládní koalici byla marná. „A obávám se, že marné bude i jakékoli další jednání. Spíše možná budeme muset uvažovat o nátlakových akcích,“ prohlásil.
Sábel poukázal na to, že v Polsku mohou horníci do penze už ve 43 letech po odpracování 25 let v dole, ve Francii a Belgii v 50 až 55 letech. „V Německu horníci odcházejí do důchodu v 55 letech, byť tam je zákonná lhůta 65 let. Česko by bylo v tomto směru naprostá rarita, odchod horníků do důchodu v 65 letech, to je přece absurdní,“ prohlásil.
Připomněl, že proti zvyšování věkové hranice odchodu zaměstnanců v těžkých profesích do důchodu se odbory zasazují již delší dobu. Svými argumenty se budou nadále snažit přesvědčovat ministry i zákonodárce. „Tento týden jsme jednali s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem, který nám naše argumenty nevyvrátil, ale řekl, že si nechá udělat vlastní analýzu. Přislíbil, že utvoříme komisi a budeme dále jednat,“ řekl Sábel.
Dodal, že 14. a 15. března se uskuteční sjezd hornického odborového svazu. „Na sjezdu rozhodneme o našem dalším postupu. Důchodový zákon totiž má jít do Sněmovny už 13. března,“ dodal.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: